Biała

Widok na kościół w Białej przed 1940 rokiem


Kościół - widok 2019 r.

 

relacjonuje ksiądz proboszcz Bogumił Wiśniewski:

Remont zakrystii , elewacji , zakup kinkietów ...
Gdy przybyłem do parafi w 2003 roku to południowa ściana kościoła w Białej, wewnątrz w zakrysti była cała zniszczona od grzyba, tynk był zgnity. Poprosiłem byłego sołtysa Białej Pana Zbigniewa Powąskę, by pomógł w rozwiązaniu tego problemu. Pan Powąska podjął się renowacji wnętrza zakrysti sam na własny koszt. Sprowadził fachowców. Skuto zgniły tynk, odgrzybiono ścianę, dano watę szklaną, regipsy, wymieniono instalację elektryczną. Na podłodze skuto posadzkę, dano styropian, folię, zalano wylewkę. Na moją prośbę kupiono płytki klinkierowe do obiektów sakralnych i wyłożono nimi posadzkę w zakrysti.

Pan Powąska zmobilizował również parafian z Białej, którzy dali pieniądze na zrobienie zewnętrznej elewacji i wybiałkowanie kościoła. Jasiński Marcin zafundował kinkiet do kościoła. Rada parafialna zakupiła nowe obrusy kościelne.
W 2003 roku w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia wymieniono też w kościele okna z metalowych na drewniane - sztuk 7. Pieniądze ofiarowali mieszkańcy całej wioski.
W kościele znajduje sie zabytkowa chrzcielnica i ambona oraz ołtarz Matki Boskiej Bolesnej

Wymiana ławek w kościele.

W kościele filialnym Pw. Matki Bożej Bolesnej w Białej była potrzeba zrobienia nowych ławek. Stare były zniszczone przez korniki. Dostaliśmy dotację z Urzędu MiG z Dobrzan w wysokości 5 tys. złotych i wspólnie z parafianami postanowiliśmy, że te pieniądze przeznaczymy na ławki. Zostało zrobionych 25 nowych ławek sosnowych. Cena jednej ławki z robocizną wyniosła 800zł. Oprócz tych ławek była potrzeba zrobienia nowych schodów na chór. Ławki zostały zrobione przez stolarza w Suchanówku. Dotacja jaką dostaliśmy pokryła zaledwie jedną czwartą poniesionych wydatków na te prace. Pozostałą część pieniędzy zebrali parafianie z Białej.
Tutaj należą się im podziękowania, które ksiądz proboszcz pragnie złożyć parafianom z Białej za ich troskę o kościół.
Poświęcenie ławek odbyło się w uroczystość parafialną w kościele, wystawiono księgę pamiątkową i koszyk na ofiary w celach pokrycia pozostałej części kosztów. Zebrano brakującą sumę.
W dalszej przyszłości planujemy położenie posadzki granitowej w prezbiterium. Płytki granitowe już zostały zakupione.Planujemy tez wymianę schodów na zabytkową ambonę , która stoi w prezbiterium.


Dar dla Kościoła w Białej
Pani Helena Waszczuk w darze dla Kościoła w Białej zafunowała Krzyż Procesyjny , wykonany z metalu i pozłacany. Wartość daru przekroczyła jej miesięczną pensję pracownika administracyjnego. Wyrazy wdzięczności składa jej ksiądz proboszcz.

 Krzyż ofiarowany dla kościoła w Białej i stroik wykonany przez Pania Helenę

 

W kościele przy wejściu na chór znajduje się pomieszczenie gospodarcze. Oddzielone ono było tylko kotarą. Pani Helena ufundowała w celu zabezpieczenia tego pomieszczenia drzwi sosnowe. Wykonawcą drzwi był Adam Łonyszyn, stolarz z Długiego.

Ufudowana figura Matki Bożej Fatimskiej przez Panią Helenę w 95 rocznicę objawień fatimskich, została poświęcona 13 maja 2012r. Cokolik z kamieni polnych wykonał brat Pani Heleny, Pan Adam Kuźniewski. Figurka ma wyskość 120 cm. Figura stanęła na placu obok kościoła w Białej.


W 2012 roku Stowarzyszenie Pod Bocianim Gniazdem z Białej zakupiło do tutejszego kościoła nowe figurki do Szopki Bożonarodzeniowej: Świętą Rodzinę - Jóżefa, Maryję i dzieciątko Jezus, oraz owieczki i gwiazdę.
Dodatkowo prezes Stowarzyszenia Pani Helena Waszczuk dokupiła z własnej inicjatywy figurkę pasterza i anioła.
Stowarzyszenie wraz z mieszkańcami wioski Biała zamierza w kolejnych latach dokupić następne figurki do szopki np. Trzech Króli, wielbłąda, osła i inne zwierzątka.


W 2019 roku mieszkańcy wymalowali wnętrze kościoła. (zdjęcia Ks. proboszcz Daniel Gollon )

 

W pobliżu kościoła w Białej jest bardzo dobrze zachowany pomnik poległych mieszkańców w 1. wojnie światowej. Można na nim odczytać nazwiska poległych mieszkańców niemieckiego Ball.

Nazwisko
Imię
BECKER
Aug.
BECKER
Fritz
BECKMANN
Aug.
BECKMANN
Paul
BECKMANN
Willy
BEYER
Alb.
BEYER
Aug.
BEYER
Emil
BEYER
Herbert
BEYER
Wilh.
BRAUN
Ernst
BUCK
Fritz
DIENST
Herm.
ENKERS
Gust.
ENKERTS
Paul
FRIEDRICHS
Alb.
FRISCH
Fritz
HEIMANN
Fritz
HEIMANN
Herm.
HEYN
Erich
HEYN
Ewald
HEYN
Fritz
HINZ
Ewald
HÜPSEL
Herm.
KESENHAGEN
Aug.
KIKOW
Wilh.
KORTH
Gust.
LADWIG
Alb.
LADWIG
Erich
LADWIG
Fritz
LADWIG
Gust.
LADWIG
Gust.
LADWIG
Gust.
LADWIG
Gust.
LADWIG
Gustav
LADWIG
Wilh.
LADWIG
Wilh.
LADWIG
Wilh.
LEITZKE
Bernhard
LOBMANN
Alb.
MANSKE
Gust.
MANSKE
Rich.
MANSKE
Wilh.
MARTENS
Emil
MIELKE
Gust.
MÖRKE
Alb.
NEUMANN
Wilh.
PLAUTZ
Aug.
PLAUTZ
Wilh.
RAASCH
Gust.
RAASCH
Otto
RAASCH
Robert
RADES
Fritz
RADES
Gust.
RADES
Robert
RADKE
Gust.
RAWE
Aug.
RAWE
Fritz
RETZLAFF
Aug.
RETZLAFF
Gust.
RETZLAFF
Gust.
SCHADE
Emil
SCHRÖDER
Gust.
STÄHLER
Otto
TRAMBOW
Fritz
VOIGT
Aug.
WELLNITZ
August
WELLNITZ
Fritz
WELLNITZ
Otto
WELLNITZ
Wilh.
WELLNITZ
Willy
WERNER
Wilh.
ZABEL
Fritz

 

Widoki



Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
141
9334
33131
35125
3875856
2024-09-08
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top