Uwe Michaelsen - z korespondencji

Chcę przedstawić Wam to co napisał do mnie Pan Uwe Michaelsen z Kanady, który urodził się w Langenhagen/Długiem w 1940 roku.
Tłumaczenie korespondencji - Agnieszka Jasicka


- Nazywam się Uwe Michaelsen. Urodziłem się we wsi Długie (Langenhagen) w 1940 roku.

- 14 sierpnia 2010 roku odwiedziłem swoje miejsce urodzenia, czyli wieś Długie. Jestem w trakcie przygotowywania filmu wideo z wizyty w Długiem dla moich dzieci i wnuków.

- W ramach przygotowań do wizyty często odwiedzałem Twoją stronę internetową tej miejscowości. Na jednym z clipów wideo rozpoznałem gospodarstwo mojego ojca. Mój ojciec był gospodarzem w majątku "Von Mellenthin" Gut A i B.

- Nie pamiętam nic z Langenhagen, miałem 4 i pół roku kiedy opuściliśmy wieś w 1945 r. Jeżeli chodzi o zdjęcia, w naszej rodzinie jest tylko kilka. Załączam rysunek "majątku" Gut B", który moja mama przygotowała z pamięci po śmierci ojca.

- Wysłałem kilka maili do różnych osób, jeden do burmistrz Chociwla pani Ewy Ludwińskiej, próbując znaleźć kogoś, kto będzie coś wiedzieć o Langenhagen/Długie. Ale nikt nie odpowiedział, oprócz Ciebie - pewnie nie byli w stanie przeczytać moich maili.

- Trochę więcej o mnie:
Jestem czwartym dzieckiem z pięciorga w naszej rodzinie, ale tylko ja i moja młodsza siostra Elke byliśmy urodzeni w Langenhagen. Żadne z nas nic nie pamięta i wiemy tylko to, co nam opowiedzieli rodzice.

- Tylko we dwoje z naszego rodzeństwa odwiedziliśmy Długie 14 sierpnia. Moje dwie najstarsze siostry mają parę wspomnień sprzed 1945 roku i dokładnie je wypytałem zanim pojechaliśmy. Początkowo chodziły tam do szkoły, a później w Frienwalde/Chociwlu. Większość mojej wiedzy na temat Langenhagen pochodzi z Twojej wspaniałej strony.

- Inny były rezydent Langenhagen odwiedził wioskę w 1972 i zrobił raport o tym, co znalazł, które domy ciągle stały, a które były zniszczone w okresie wojny. Użyłem jego raportu w czasie mojej wizyty, aby znaleźć kilka z tych starych budynków.

- Tak jak wspomniałem, moja rodzina wyjechała na wiosnę 1945 roku 2 marca. Opuściliśmy wieś w wielkich, czterokołowych wozach wiejskich w ilości 85 robotników farmowych z rodzinami, przeważnie kobietami, ludźmi starszymi i 27 dziećmi. 65 osób przybyło do miejsca przeznaczenia w Dollerup blisko Flensburg na południu granicy duńskiej. Z 20 pozostałych ludzi dwoje zmarło, a reszta została u krewnych po drodze.

- Ze wszystkich ludzi, który przybyli do Dollerup w 1945 roku bardzo mało tam zostało. Większość pojechała dalej zaraz po wojnie do innych części Niemiec. Bardzo niewielu, oprócz naszej rodziny tam zostało. Starsi ludzie, tacy jak moi rodzice, już poumierali. Moje starsze siostry i ja wszyscy wyemigrowaliśmy do Kanady w latach 50. Ja pojechałem ostatni w 1960 roku. Tylko moja siostra Elke i jej rodzina ciągle mieszkają w okolicy Dollerup. Wszyscy straciliśmy kontakt z innymi uciekinierami z Langenhagen.

- Próbuję znaleźć więcej zdjęć i innych informacji o przedwojennym Langenhagen. Zapytałem moje starsze siostry, czy mają zdjęcia Langenhagen sprzed 1945, ale jak dotychczas nic nie znalazły. Jeśli coś się pojawi, wyślę Ci je.

A oto sensacyjna fotografia z przed 1940 roku.- Mój ojciec Ulrich MIchaelsen i starszy pomocnik na farmie zwany Ebertem przygotowują fundamenty "Hochsilos" pokazane na rysunku mojej mamy von Mellenthin Gut "B" . Mój ojciec stoi po prawej i Ebert jest tym drugim mężczyzną na zdjęciu. Stodoła w tle jest w tym samym miejscu, co budynek, który jest obecnie po zachodniej stronie posiadłości .

A to współczesny widok na to miejsce. Przy budynku można jeszcze dzisiaj odnależć wspomniane fudamenty silosów, budowanych przed 1939 rokiem.


 

Inne zdjęcia nadesłane przez Uwe Michaelsena to fotografie jakie zrobione zostały w Długiem, podczas odwiedziń byłych niemieckich mieszkańców.

Rok 1972 - widok na centrum wioski w tle dawny budynek świetlicy


prawdopodobnie rok 1988 ..... widzimy rozpoczęcie prac przy budowie plebani

 

Z poważaniem
Uwe Michaelsen
708 Sunnypoint Drive
Newmarket, Ontario, Canada
L3Y 2Z8
Telefon: 1-905-895-3364
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć mogłyby rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
3215
7411
24076
90074
3377202
2024-05-24
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top