Początki historii Długiego

Wstępem do opisu początków historii naszej wioski niech będzie poniższy artykuł :
"Głos Stargardzki", nr 34 (463), tygodnik "Głosu Szczecińskiego", nr 200 (1102), piątek 27 sierpnia 2010, s. 8. autor Andrzej Puławski.


kliknij na zdjęcie aby przeczytać

 


Pierwsi ludzie zamieszkiwali wieś już w okresie starożytności. Znaleziska archeologiczne wskazują, że na obszarze wsi żyli ludzie w okresie lateńskim, w czasach kultury jastofarskiej, tj.: od około 600r.p.n.e., do narodzenia Chrystusa. 

Na zdjęciu wykopaliska prowadzone na starożytnym cmentarzysku ,na wzgórzu po prawej stronie, przy drodze w kierunku Lutkowa - Langenhagen 1936 r. 


' Foto - Z artykułu ze zbiorów Muzeum w Stagardzie'

 

Cmentarzysko ciałopalne kultury jastorfskiej pochodziło z okresu przedrzymskiego w świetle badań antropologicznych. Jest datowane na okres przedrzymski środkowy i późniejszy. Zebrany materiał kostny stanowi własność Muzeum Narodowego w Szczecinie i pochodzi z międzywojennych badań dr. H.J Eggersa. Do naszych czasów nie zachowały się kości z grobów od 2 do 70.

Znaleziska z grobów z Długiego - brązowy naszyjnik z cylindrycznymi końcami , szpile skrzydlate , klamry do pasa itp.

 

Z odkrytych grobów w Długiem z III i IV wieku p.n.e . , gdzie obok szkieletu znajdowało się naczynie, zapinka z podwinięta nóżką i druga zapinka z wysoką pochewką i tarczką.

 

 

Opis badań i ilustracje znalezisk - dane z biblioteki w Greifswaldzie


Niespotykane zdjęcie znaleziska w Długiem zamieszczone w wydawnictwie Muzelanictwo nr 51 w artykule Pana Krzysztofa Kowalskiego

"POCZYNAJĄC OD POJEDYNCZYCH PRZYPADKÓW, CZYLI RZECZ O POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANIE STAROŻYTNOŚCI POMORSKICH"GRODZISKO DŁUGIE


Na północny wschód od Długiego położone jest grodzisko. Pochodzi ono z czasów, kiedy na Pomoru Zachodnim swoje siedziby mieli Słowianie. We wczesnym średniowieczu na terenie Ziemii Stargardkiej mieściła się jednostka terytorialna. Grody Długie, Linówko, Ińsko, Storkowo, miały za zadanie chronić tej części jej granic, a dokładnie przejścia prze Puszczę Drawską i zaspół jezior ińskich. Najprawdopodobniej podczas łączenia się plemion, nasz gród, tak jak wiele innych grodów strzegących granic między plemiennych, stracił swoje znaczenie i był niepotrzebny, a w następstwie został opuszczony. Z opowiadań powojennych mieszkańców Długiego wiadomo, że jeszcze po 1945 r. grodzisko było otoczone wodą, ale teren został zmeliorowany. Dzis grodzisko stanowią wały ziemne, porośnięte roślinnością. Można tam dojechać jadąc za Plątkowem prosto i po kilometrze jazdy skręcić w lewo.

Więcej ciekawostek o grodzisku znajdziecie w artykule - kliknij tutaj ...

Ciekawe forum - a na nim informacje o Grodzisku w Długiem - więcej ...


Długie (Langenhagen) - widoczne na fragmencie MAPY LUBINUSA z 1618 roku

 

Mapa Lubinusa z 1618 roku - była ona wybitnym osiągnięciem kartograficznym, najdokładniejszą mapą w Niemczech, do jej stworzenia wykorzystano wszystkie wówczas dostępne osiągnięcia kartografii. Umieszczono na niej dużą ilość szczegółów oraz elementów topograficznych. Naniesiono na nią zatoki, lasy, wzgórza, rzeki, miasta i wsie. Nawet takie szczegóły jak karczmy, wiatraki. Mapa posiada bardzo duże znaczenie artystyczne i historyczne. Umieszczono na niej drzewo genealogiczne dynastii Gryfitów, a także portrety pięciu ostatnich książąt pomorskich. Całość zdobi szeroki pas, na którym autor umieścił herby szlachty oraz widoki 49 miast, zamków i klasztorów pomorskich.

 

Długie (Langenhagen) - na mapie z 1929 roku, na mapie widoczne miejsce grodziska - Alte Schanze

 

kliknij na zdjęcie - zobacz powiększony widok mapy


 

Dodaj komentarz


 

Informacja o stronie

Internetowa strona wioski Długie  to zebrane w jednym miejscu  informacje na temat tej miejscowości. Proszę o udostępnianie różnych materiałów, które służyć by mogły rozbudowie serwisu i wzbogaceniu wiedzy o  wiosce. Wszelkie informacje proszę nadsyłać na adres zamieszczony w kontaktach. Serwis istnieje w sieci od 2007 roku. Od kwietnia 2019 r.  w nowej odsłonie. Administrator i twórca strony Grzegorz Bera.

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie w celu realizacji usług i zgodnie z RODO.

szukaj

Odwiedziło nas

Dzisiaj
Wczoraj
W tygodniu
W miesiącu
Wszystkie
1746
5889
13267
79917
2995664
2024-02-22
team1
team2
team3
team4
team5
team6
team7
team8
team9
team10
team11
team12
Back to Top